Transport

Będzie można rejestrować w Polsce „angliki”

Anglik

Ministerstwo transportu pod wpływem nacisku Unii Europejskiej przygotowało stosowny projekt, w świetle którego już za kilka miesięcy będzie można rejestrować w Polsce samochody z kierownicą po prawej stronie (tzw. „angliki).

Dotychczas rejestracja tego typu pojazdów była możliwa jedynie po dokonaniu przekładki (czyli przełożenia kierownicy z prawej strony na lewą). Koszt wykonania tego typu usługi wynosił od kilu do kilkunastu tysięcy złotych) i powodował, że sprowadzanie aut z Wielkiej Brytanii stawało się po prostu nie opłacalne.

W ciągu najbliższym kliku miesięcy Resort Infrastruktury zniesie ten wymóg i dopuści możliwość rejestrowania samochodów z kierownicą po prawej stronie. Stawia jednak pewne ograniczenia, ponieważ mogą to być tylko i wyłącznie samochody osobowe, lub samochody o szczególnym znaczeniu dla gospodarki (śmieciarki, żurawie samochodowe, pojazdy czyszczące ulice) – informuje „Dziennik Polski”.

Warunki rejestracji „anglików” w Polsce?

Resort Infrastruktury stawia jednak trzy warunki rejestracji „anglików”:

  • pojazd przywieziony z  Anglii musi mieć wymienione światła zewnętrzne,
  • musi posiadać homologację w Unii Europejskiej,
  • musi mieć wymienione lusterka.

Jakie będą konsekwencje możliwości rejestracji „anglików”?

Jakie będą konsekwencje możliwości rejestracji „anglików”?

Możliwość rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie bez wątpienia wpłynie na fakt, iż polscy handlarze samochodowi zamiast wyjeżdżać i sprowadzać pojazdy z Niemiec lub Francji, zaczną częściej odwiedzać Wielką Brytanię, gdzie będą mogli kupić kilku letni samochód za równowartość kilku tysięcy złotych.

Co prawda niska cena tych samochodów bardzo często spowodowana jest ich opłakanym stanem technicznym. Lecz w Polsce z pewnością znajdą się amatorzy okazji, którzy lubią kupować po kosztach i skuszą się na niską cenę samochodów.

Czy „anglik” to pojazd dla każdego?

Biorąc pod uwagę opłakany stan Polskich dróg i znikomą ilość autostrad, można zaryzykować stwierdzenie, że pojazd w wersji Angielskiej powinien być użytkowany jedynie przez doświadczonych i ostrożnych kierowców, respektujących zasady w ruchu drogowym. Ponieważ wymaga od kierującego dużo więcej uwagi niż samochód w wersji europejskiej.

One thought on “Będzie można rejestrować w Polsce „angliki”

  1. Polakow czekajacych na rejestracje jest duzo bo Polakow w Angli jest duzo .My taki samochod juz mamy wgarazu kozysta zniego syn wczasie pobytu wPolsce przerzuca ubespieczenie ztego co maw Angli i swobodnie sie tu porusza moglibysmy korzystac z tego pojazdu caly rok ale nasz rzad woli placic wysokie kary anizeli rejestrowac samochody samochod nie jes zlom bo tam ludzie czesto zmieniaja samochody ich na to stac zreszta syn jest tam mechanikiem samochodowym.Czy kiedys sie zmieni w naszejOjczyznie imy Polacy bedziemy trktowani normalnie.Podkresla sie prawie nakazdym kroku ze jestesmy UE ale nie we wszyskich dziedzinach.Czyzby ci tam na tych wysokich stolkach sie bali ze jak zaczna rejestrowac”angliki” to przestana uprzatac samochody po stluczkach zNIemiec anoz sie Angela obrazi

Dodaj komentarz