Firmy transportowePracaTransport

Kierowca zawodowy. Praca z przyszłością.

Kierowca zawodowy. Czy ten zawód jest wart zainteresowania? Wiele osób twierdzi, że nie, inni go kochają. Jak jest w rzeczywistości?

Kierowca zawodowy to praca, która interesuje się bardzo wielu młodych ludzi. Z pewnością wydaje się interesująca i dobrze płatna. Czy tak jest w rzeczywistości?

Dwie grupy kierowców zawodowych.

Odpowiadając na to pytanie należy zacząć od jasnego stwierdzenia – kierowca zawodowy to pojecie bardzo względne. Kierowcą jest ktoś, kto ciężarówką dowozi towar do okolicznie położonych hurtowni, kierowcą jest również ten, kto przemieszcza się ciężarówką przez rejon Europy. W pierwszym przypadku, nie można liczyć na bardzo wysokie zarobki, można natomiast liczyć na to, że praca nie stanie się stylem życia. Powroty na noc do domu są w tym momencie zupełnie naturalne, krótkie wyjazdy również.

Odmienna sytuacja jest w przypadku kierowcy samochodu ciężarowego, przeznaczonego na transy międzynarodowe. Kierowca, który jedzie w taką trasę, z pewnością nie wróci na noc do domu i to przez wiele dni. Skazany jest na jazdę, noclegi w samochodzie, nie zawsze dobre warunki i często na samotność. Pomijając sytuacje, w  których jedzie ze zmiennikiem, kierowca z reguły podróżuje sam, a w zapisach umowy, nierzadko ma zakaz zabierania przypadkowych ludzi, czemu oczywiście nie można się dziwić, skoro nieraz przewozi towar wartości milionów złotych.

Czy warto być kierowcą zawodowym?

Odpowiedź jest dość trudna. Na pewno jest to praca, którą można pokochać, praca dla indywidualistów, dla tych, którzy nie chcą codziennie mieć nad sobą szefa. Kierowca wyjeżdżający w trasę jest zdany na siebie i na swoje umiejętności, choć, trzeba stwierdzić jasno – nie oznacza to jednak, że nie ma wydawanych poleceń. Niejeden kierowca w samochodzie dowiaduje się, że ma się udać w dane miejsce – nie musi wracać do firmy. Z tego powodu mówi się, że kierowca zaczynający dzień pracy nie wie do końca kiedy wróci i gdzie będzie. Owszem – jakiś plan ma, jednak może się dowiedzieć, że po rozładunku w Gorzowie, ma jeszcze dotrzeć do Torunia i powrót do domu staje się niemożliwy.

Kierowcy mówią wprost – być zawodowym kierowca nie jest  łatwo, jednak jeśli docenia się plusy tej pracy, spokojnie można pracować nawet do emerytury.

Kierowca zawodowy

Jak zostać zawodowym kierowcą?

Aby zostać zawodowym kierowcą, nie można myśleć, że wystarczy zawodowe prawo jazdy. Zawodowy kierowca, to kierowca, z doświadczeniem, kierowca, który niejedno na drodze widział. Zawodowy kierowca porusza się ciężarówką sprawnie, ale bezpiecznie. Chcąc zostać zawodowym kierowcą, trzeba czasami poświęcić sporo czasu – zdać prawo jazdy, którego koszt nie jest mały, zyskać doświadczenie, pracując na przykład jako pomocnik kierowcy i dopiero wtedy ruszać w trasę. To logiczne – nikt nie powierzy zestawu ciężarowego i towaru osobie, która nie ma doświadczenia. Inną drogą jest zatrudnienie się na trasach lokalnych i dopiero wraz ze zdobyciem doświadczenia, ruszanie w trasy dalsze, do zagranicznych włącznie.

Podsumowując.

Zawodowym kierowcą warto zostać, ale tylko wtedy, gdy taka praca nam się podoba. Jeśli chcemy nim zostać tylko dla pieniędzy, trzeba powiedzieć wprost – taką pracę można znienawidzić. Warto o tym pamiętać i nie podejmować się jej pochopnie.

Dodaj komentarz