Przepisy prawa

Kto może wystawić mandat?

Mandat

Mandatkara, za nie przestrzeganie przepisów, to coś, co może spotkać każdego z nas. Wielu kierowców doskonale sobie zdaje z tego sprawę. Mandaty drogowe, to plaga dzisiejszych czasów. Można je otrzymać za wiele przewinień i z wielu źródeł.

Za co policja wystawia mandat?

Policja może ukarać nas za dowolne przekroczenie przepisów drogowych. Wybór jest spory – nieprawidłowe parkowanie, nadmierna prędkość, złe wyprzedzanie i tysiące różnego rodzaju wykroczeń, to przewinienia zagrożone określonej wysokości mandatem. Należy pamiętać, że policjanci posługują się taryfikatorami mandatów, ale nie są to sztywne stawki – wszystko wiec zależy od podejścia policjanta i często od sensownego tłumaczenia kierowcy. Policja oprócz możliwości nadzorowania ruchu drogowego, korzysta również z pojazdów z wideo rejestratorami – taki firm jest określany jako najdroższe kino świata. Mandat, na podstawie filmu, który dokumentuje łamanie przez nas przepisów, może być naprawdę dotkliwy i nie do negocjacji.

Za co straż miejsca może wystawić mandat?

Straż miejska, jest organem, który może ukarać kierowcę, za wykroczenia powstałe podczas postoju pojazdu i podczas jego ruchu. W pierwszym przypadku, kierowca może zostać ukarany na przykład za nieprawidłowe parkowanie, w drugim zaś na przykład za prędkość. Strażnicy miejscy nie posiadają uprawnień do mierzenia prędkości miernikami, mogą jednak używać fotoradarów.

Kto może wystawić mandat

Mandaty wystawianie przez Inspekcje Transportu Drogowego.

Powołana do troski o prawidłowość transportu drogowego, powoli staje się instytucją najbardziej znienawidzoną przez kierowców. Inspektorzy maja uprawnienia do zatrzymywania samochodów, jeśli posiadają uzasadnione podejrzenie o tym, że kierowca złamał przepisy drogowe. Posiadają także uprawniane zatrzymania samochodu, którego kierowca jedzie niebezpiecznie. To nie koniec uprawnień tej instytucji, co jest swego rodzaju kuriozum – inspekcja transportu zajmuje się bowiem również sprawami kierowców samochodów osobowych.

Inspektorzy nadzorują sieć fotoradarów – wykonują one zdjęcia wszystkim samochodem, których kierowcy przekraczają prędkość. List z powiadomieniem o tym przychodzi do domu, zadaniem właściciela pojazdu jest albo wskazanie osoby, która go prowadziła, albo potwierdzenie, że pojazd prowadził sam właściciel. Co bardzo istotne – ITD nie wysyła zdjęć dokumentujących wykroczenie drogowe. Dodatkowym smaczkiem jest to, że ITD. Może takie zdjęcia wykonywać również z samochodów – dysponuje siecią cywilnych pojazdów wyposażonych w urządzenia pomiarowe i fotoradary. Warto więc uważać na pracowników tej instytucji.

Kierowców może ukarać wiele służb, należy jednak dodać jedno – stanie się tak, jeśli kierowca złamie przepisy drogowe. Oczywiście o to czasem nietrudno – polskie drogi pełne są różnego rodzaju dziwnych oznaczeń, złych znaków czy też nielogicznie rozmieszczonych ograniczeń prędkości. Chcąc jednak zachować czyste konto punktowe i nie chcąc płacić mandatu, należy jechać poprawnie i zgodnie z przepisami. Już nie tylko policja może za łamanie przepisów drogowych nas solidnie ukarać. Warto tego unikać, ponieważ mandaty często są niemałej wysokości.

Dodaj komentarz