Transport

Samochód na lawecie – jak go przymocować?

Samochód na lawecie

Laweta, otwarta przyczepa, platforma to rodzaje przyczep, na których transportuje się rzeczy, których nie można przewozić w zamkniętych samochodach. Dzieje się tak z różnych powodów. Czasami jest to związane z tym, że nie ma fizycznej możliwości innego przewiezienia danej rzeczy, czasami z uwagi na to, że jest to o wiele łatwiejsze. Co się transportuje w ten sposób?

Podstawowymi rzeczami, które transportuje się w ten sposób są wszelkiego rodzaju pojazdy i maszyny. Transportuje się je przede wszystkim na lawetach, jednak w przypadku cięższych pojazdów, również na platformach. W ten sposób również transportuje się takie rzeczy jak długie elementy, drewno raz wszystkie inne, które łatwiej załadować.

Jak mocować samochód na lawecie?

Mocowanie takich ładunków jest o wiele bardziej istotne, niż mocowanie ładunków w samochodach zamkniętych. Należy pamiętać, że w przypadku samochodów otwartych, jest to bardzo ważne choćby z uwagi na to, iż ładunek, nie tylko może się przesunąć, ale również spaść. Ryzyko takie istnieje choćby z uwagi na to, że wiele transportowanych w ten sposób rzeczy ma bardzo wysoko położony środek ciężkości, ryzyko iż przesunie się lub spadnie w trakcie pokonywana zakrętów, jest więc niezmiernie duże.

Każdy takiego rodzaju ładunek należy spiąć odpowiedniej wielkości i długości pasami. W przypadku samochodów jest to bardzo istotne, ale nawet to nie zapewnia bezpieczeństwa transportu. Samochody, maszyny należy zabezpieczyć nie tylko przed przesuwaniem poprzecznym, ale również przesuwaniem wzdłużnym – podkładki pod koła, lub spięcie pasami opon, tak, by samochód lub maszyna nie potoczyły się po platformie, jest więc bardzo istotne.

W przypadku innych elementów przewożonych w ten sposób, warto wziąć pod uwagę, to , że mogą się przesuwać, z uwagi na małe opory tarcia – znane są przypadku gdy przewożone rury czy też inne, mało trące się o siebie rzeczy, przesuwały się, nawet przebijając kabinę kierowcy. Dokładne zamocowanie tego rodzaju ładunku jest więc krytycznie potrzebne.

Samochód na lawecie

Podsumowując.

Platforma czy też laweta, to przyczepy otwarte – ładunek można na nich co najwyżej postawić. Nic go nie blokuje, nic nie powoduje że ładunek nie ulegnie przesunięciu – nie ma ścian przyczepy, o które mógłby się oprzeć, dlatego bardzo istotne jest to, by zamocować go bardzo profesjonalnie. Należy wspomnieć – za nie zabezpieczenie ładunku grożą mandaty, jednak warto go zabezpieczać nie tylko z uwagi na takie przepisy. Warto to robić przede wszystkim dla siebie, dla innych, dla bezpieczeństwa. Każdy kierowca odpowiada za przewożony ładunek i wszelkie wypadki w tym momencie będą po części jego winą – warto mieć tego świadomość i nie dopuszczać do takich sytuacji.

Istotne jest również to, by ładunki mocować pasami, które są profesjonalne i do tego przeznaczone – takie pasy posiadają określoną wytrzymałość, są odpowiednie do tego celu. Wszelkie zdziałana prowizoryczne mocowanie przypadkowymi sznurami czy pasami, są rzeczami, których warto unikać. Należy mieć tego pełną świadomość.

Dodaj komentarz