Transport

Transport? Tylko legalnie.

Zlecenie usługi transportowej to krok na który decydujemy się z wielu względów. Czasami ma to związek z działalnością firmy, czasami transport zlecamy jako osoba prywatna, zawsze powód jest jeden – konieczność przewiezienia określonego ładunku.

Bez względu na to dlaczego zlecamy transport, naszym celem jest znalezienie przewoźnika, który wykona zlecenie zgodnie z terminem i w możliwie najniższej cenie. Z tego miedzy innymi powodu szukamy przewoźników, którzy mogą pochwalić się tym, że stawka za kilometr przejazdu jest u nich szczególnie atrakcyjna, a inne koszty niewysokie.

Tani transport zazwyczaj oznacza kłopoty.

Szukając przewoźnika, z pewnością natkniemy się na takich, którzy gotowi będą przewieźć nasz towar taniej, pod warunkiem, że będzie to przejazd bez rachunku, umowy i innych dokumentów, czyli typowy przewóz na czarno. Koszt takiego przejazdu jest niższy i to z wielu względów. Podstawowy to podatki, których w tym momencie przewoźnik nie musi uiszczać. Czy warto się na takie rozwiązanie decydować? Niejedna osoba stwierdzi – oczywiście że tak. Nic bardziej błędnego – każdy, kto się na to decyduje jest po prostu ryzykantem, a stopień ryzyka ma ścisły związek z tym jakiej wartości jest przewożony towar. Niektórzy ryzykują nawet milionami złotych i nie warto ich naśladować.

Transport na czarno.

Transport na czarno to z pozoru to rozwiązanie bardzo korzystne – koszt transportu jest zauważalnie niższy od kosztów transportu z umową, podatkami, kwotą podatku Vat i innymi kosztami. Nie należy jednak zapominać o jednym – transport bez potwierdzenia tego faktu to spore ryzyko finansowe.

Legalny transport.

Zawierając umowę na transport, nie tylko zgadzamy się na doliczenie podatków. Legalny transport to transport objęty ubezpieczeniem oraz odpowiedzialnością kierowcy. Decydując się na taki, możemy mieć pewność, że w przypadku utraty czy też zniszczenia ładunku, będziemy mieli podstawy do żądania naprawienia szkody czy też wypłaty odszkodowania. W przypadku transportu bez umowy, z pozoru również mamy pewne prawa, ale od uprawnień do naprawienia szkody droga jest daleka. W takiej sytuacji bowiem można jedyny samodzielnie egzekwować od przewoźnika odszkodowanie, jednak zawsze będzie się to odbywać w innej dużo mniej korzystnej formie. Z reguły w takiej sytuacji niezbędny będzie proces cywilny, który z pewnością będzie trwać dość długo i nawet pozytywne zakończenie nie gwarantuje tego, że należne pieniądze zostaną nam zwrócone. Wystarczy, że udowodni, iż nie jest w stanie zapłacić takich pieniędzy, by odzyskiwanie sumy zamieniło się w kolejne miesiące czy lata walki i czekania na jakąkolwiek wypłatę pieniędzy. Nie warto do tego dopuszczać.

Transport

Transport potwierdzony umową to coś, co powinno być oczywiste, nie należy zatem ulegać pokusie oszczędzenia kilku groszy na transporcie nielegalnym. Być może ta sztuka się uda, jednak w przypadku gdy pojawią się nieprzewidziane zdarzenia, chęć zaoszczędzenia może być pierwszym powodem poważnych strat, nie warto więc szukać fałszywej oszczędności, dlatego zawsze należy decydować się na współpracę z przewoźnikiem legalnym i na legalnych zasadach. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz