PrzeprowadzkiTransport

Ubezpieczenie ładunku.

Ubezpieczenie ładunku

Ubezpieczenie przewożonego  ładunku dla wielu osób jest zbędnym dokumentem. Z pozoru tak jest – w przypadku, gdy jednak doszło do zniszczenia ładunku a z polisy OC przewoźnika jest niewiele, myślenie na temat dodatkowego ubezpieczenia się zmienia. Niestety – za późno.

Transport. Usługa, która interesują się nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Jest to jak najbardziej zrozumiałe – niejedna osoba i niejedna firma staje przed problemem dostarczenia ładunku do określonego miejsca. W przypadku osobo prywatnych usługa transportowa bardzo często związana jest z przeprowadzką, którą wykonują samodzielnie, zlecając zewnętrznej firmie jedynie przewóz rzeczy na nowe miejsce.

Podczas transportu może zdarzyć się dosłownie wszystko.

Bez względu na powody zlecenia transportu, należy pamiętać, że zawsze jest to powierzenie jakiegoś tam majątku w ręce przewoźnika. Przewoźnik odpowiada za jego dostarczenie na miejsce, ale czasami, mimo najszczerszych chęci może zdarzyć się coś, co to uniemożliwi.

Wypadek, pożar samochodu, kradzież. Wiele sytuacji nie jest winą przewoźnika, a może spowodować, iż powierzony mu majątek po prostu będzie nie do odzyskania. Watro mieć tego świadomość, decydując się na zlecenie transportu, dopytać o zasady ubezpieczania przewożonego towaru.

Dlaczego warto sprawdzić czy nasz przewoźnik ubezpiecza ładunek?

Każdy przewoźnik oczywiście powinien mieć ubezpieczony samochód, co jest oczywiste, powinien także posiadać OC przewoźnika, czyli polisę, która gwarantuje wypłatę odszkodowania w wypadkach takich zdarzeń. Nierzadko jednak takie ubezpieczenie to nie wszystko – może istnieć, ale najważniejsze jest to, co się w nim znajduje. Zapisy zawarte w polisie mogą na przykład wprowadzać ograniczenia odpowiedzialności, przez które wypłata odszkodowania  może być po prostu niemożliwa. Czasami są to wyłączenia związane z sytuacją, której ubezpieczenie nie obejmuje, czasami wręcz odwrotnie – ubezpieczenie obejmuje wszystkie sytuacje, jednak maksymalna wysokość odszkodowania jest jasno określona. Jeśli strata będzie większa, zleceniodawca nie odzyska całości utraconych pieniędzy, bo tak można przeliczać majątek, który u przewoźnika zginął czy też uległ zniszczeniu.

Ubezpieczenie ładunku

Zlecając transport bardzo wartościowych rzeczy, trzeba zdawać sobie z tego sprawę i przede wszystkim poznać szczegóły posiadanych przez przewoźnika polis. Oczywiście może nie chcieć ich ujawnić, dlatego zapisy na ten temat powinny znaleźć się w zleceniu transportu.

Transportując rzeczy we własnym zakresie warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie ładunku.

Inna sytuacja powstaje, jeśli transport wykonujemy we własnym zakresie. Jeśli właśnie tak jest, nie można wierzyć, że klasyczne ubezpieczenie samochodu pokryje wszystkie straty wynikłe z utracenia czy zniszczenia przewożonego towaru. Jeśli taki transport jest przed nami, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu ładunku, dzięki któremu wszelkie ewentualne straty zostaną pokryte pieniędzmi z polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie nie jest zbędnym wydatkiem.

Ubezpieczenie często nazywane jest zbędnym wydatkiem. Oczywiście tak jest tylko wtedy, gdy nic się nie stanie. Jeśli jednak dochodzi do zdarzenia, w którym majątek przewożony ulega zniszczeniu, strata jest olbrzymia. Biorąc pod uwagę to iż nie wiadomo kiedy i co się przydarzy, warto po prostu się ubezpieczać. Niska stawka polisy jest wydatkiem, ale zawsze mniejszym niż ewentualna strata związana z utratą przewożonego towaru. Warto mieć tego świadomość i uznać wprost – nie warto ryzykować jazdy bez ubezpieczenia.

One thought on “Ubezpieczenie ładunku.

Dodaj komentarz