LogistykaTransport

Umowa przewozu

Umowa przewozu

Umowa przewozu w opinii wielu klientów traktowana jest jako coś zbędnego. Nie warto tak do tego podchodzić. Taka umowa może być bardzo ważna. Dlaczego?

Umowa przewozu dokumentuje wszystkie postanowienia dotyczące transportu.

Zlecenie transportu to sytuacja, która zdarza się zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i firm – czasami przewiezienie jakichś rzeczy nie jest możliwe, bez wynajęcia firmy transportowej, która dysponując odpowiednim samochodem zrobi to bez żadnego problemu. Oczywiście taki transport jest to coś naturalnego, ale również kosztownego. Aby koszty były jasno określone, trzeba przywiązywać wielką wagę do ustaleń. I posiadać umowę dokumentującą wszystkie postanowienia.

Dlaczego warto posiadać umowę przewozu?

Umowa przewozu to dokument, który warto posiadać szczególnie wtedy, gdy przedmiotem usługi transportowej jest transport kosztownego ładunku, który musi być przewieziony w ściśle określonym terminie. Taka sytuacja pojawia się przede wszystkie w firmach – termin dostawy towaru nie może zostać przesunięty, ponieważ jego niedostarczenie powoduje wiele dodatkowych kłopotów. Taka sytuacja może pojawić w firmach, ale również w sprawach osób prywatnych –  choćby w przypadku przeprowadzek. Jeśli firma transportowa zostaje wynajęta tylko do przewozu rzeczy, nie wykonanie zlecenia lub nie podjęcie się go, również może spowodować kłopoty.

Dlaczego właściciele firm transportowych nie zawsze chcą spisywać umowy?

W przypadku firmy transportowej oczywiście nie zawsze istnieje chęć wystawienia takiej umowy. Każdy właściciel firmy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona formą odpowiedzialności, szczególnie jeśli w zapisach umowy pojawiają się kary umowne za niewykonanie usługi transportu. Warto jednak żądać takiej umowy, ponieważ z punkty widzenia klienta jest ona niezwykle istotna.

Umowa przewozu

Jakie informacje powinny znajdować się w umowie przewozu?

W umowie powinny znaleźć się postanowienia jasno określające termin i zakres wykonania usługi, stawkę za jej wykonanie i – jak wspomniałem wcześniej – mogą znaleźć się również zapisy dotyczące kar umownych, gdy nie dojedzie do skutku realizacja zlecenia. Taka umowa, sporządzona w dwóch egzemplarzach to wiążący dokument, dzięki któremu ewentualne roszczenia związane z nienależytym wykonaniem usługi stają się zasadne, sama umowa zaś staje się dowodem w sprawie.

Podsumowując.

Zlecając transport, nigdy nie warto godzić się na to, by usługa była realizowana „na czarno”. Potwierdzenie w postaci umowy, to coś, co szczególnie jest istotne, jeśli transport dotyczy rzeczy bardzo kosztownych, rzeczy, których niedostarczenie może spowodować wiele kłopotów. Każdy, kto takie rzeczy posiada do przewiezienia, oprócz umowy, powinien również mieć wiedzę na temat tego, czy firma posiada stosowne dokumenty ubezpieczeniowe. Tak zwane OCP przewoźnika to często za mało – warto sprawdzić dokładniej, jak wygląda sprawa ubezpieczenia takiego transportu. Oczywiście każdy może w przypadku strat, żądać odszkodowania w procesie cywilnym, ale to już inny temat. Posiadając umowę na transport, nie można również zapominać o dwóch sprawach – pierwsza to rachunek za usługę, który powinien zostać wystawiony, druga, to sprawdzenie towaru, przed zapłatą pieniędzy. Jeśli w ten sposób podejdziemy do zlecenia transportu możemy być pewni,  że strat nie będzie, a ewentualne zniszczenie towaru podczas jazdy, zakończy się odszkodowaniem, lub zadośćuczynieniem. Wynajmując firmę transportową na czarno, ograniczamy swoje prawa do minimum. Warto o tym wiedzieć.

One thought on “Umowa przewozu

Dodaj komentarz