trasnport pianin

Uszkodzenie pianina podczas transportu. Co dalej?

Pianino – ciężkie, nieporęczne i tak bardzo wartościowe. Czasami trzeba je przeprowadzić – jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona niż by to się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

Transport pianina to niezwykle trudna sztuka. Każdy, kto się tego podejmuje, doskonale wie o tym, że pianino to rzecz bardzo ciężka, trudna w transportowaniu a jednocześnie bardzo podatna na uszkodzenia. Czasami, pomimo najszczerszych chęci, zdarza się, iż pianino podczas transportu ulegnie uszkodzeniu. Sytuacja jest prosta – pianino jest uszkodzone – straty zauważalne.

Co jeśli pianino uszkodzi się podczas transportu?

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od tego, czy chodzi o pianino transportowane we własnym zakresie, czy też o pianino którego transport został zlecony firmy transportowej czy też przeprowadzkowej. Jeśli transport odbywał się we własnym zakresie, trzeba przede wszystkim zadbać, o to, by uszkodzenie nie zwiększało swoich rozmiarów. Jeśli zostanie odkryte już w trakcie transportu, czy też w trakcie przenoszenia, należy zrobić wszystko, by nie pogarszać jego stanu. Na początku oczywiście należy je obejrzeć. Oczywiście to może wymagać rozpakowania go z materiałów zabezpieczających ale warto to zrobić. Jeśli po odsłonięciu pianina, zobaczymy na nim uszkodzenia, warto je obejrzeć dokładnie. Oczywiście na taką chwilę, nie da się zrobić z tymi uszkodzeniami nic, warto jednak pianino dodatkowo zabezpieczyć, by uszkodzenie się nie powiększało. Po dostarczeniu pianina na miejsce, po prostu należy zadbać o to, by uszkodzenie usunąć , lub zabezpieczyć na stałe. Zarysowania, inne drobne uszkodzenia często mogą nie być do naprawy, lub naprawa może być po prostu nieopłacalna. W każdym przypadku, odnośnie naprawy powinien wypowiedzieć się stroiciel pianin albo fachowiec, który poradzi sobie z tego rodzaju naprawą. Zawsze może ocenić jej rozmiar i jednocześnie wycenić koszt ewentualnej naprawy.

Uszkodzenie pianina podczas transportu .

Inna sytuacja pojawia się, jeśli pianino transportuje firma zajmująca się takimi usługami. Ze zrozumiałych względów z pewnością nie uda się odkryć uszkodzenia w trakcie transportu, chyba, że będziemy świadkami upadku pianina czy też jego przewrócenia. Z reguły jednak takie uszkodzenia można odkryć dopiero wtedy, gdy pianino dotrze pod adres przeznaczenia. Ważne jest zachowanie osoby odbierającej. Na początku powinna pianino obejrzeć, później podpisywać odbiór. To ważne, gdyż dzięki temu można znaleźć usterki natychmiast i nie podpisywać odbioru mało sprawnego urządzenia w złym stanie technicznym. Jeśli taka awaria zostanie odkryta, po prostu warto spisać protokół szkody, zadbać o to, by dokumentacja fotograficzna została wykonana, lub wykonać ją samodzielnie i na tej podstawie egzekwować koszty naprawy a czasami i należne odszkodowanie. Każda firma, która się podejmuje transportu i uszkadza transportowaną rzecz, powinna mieć świadomość iż konieczna będzie wypłata pieniędzy – czy to dzięki temu iż transport był ubezpieczony i koszty pokryje ubezpieczycie, czy też zwrócić koszty we własnym zakresie.

Uszkodzenie pianina podczas transportu
Podsumowując – rzadko, ale zdarza się iż pianino podczas transportu ulegnie uszkodzeniu. Należy pamiętać wtedy o tym by odpowiednio się zachować. Nie pogarszanie stanu technicznego instrumentu czy też odpowiednie działania w firmie przeprowadzkowej, to podstawa w dochodzeniu roszczeń, czy też likwidacji szkody. Na pewno nie pomoże w tym stres, zdenerwowanie – takie coś nie zmieni sytuacji, zamiast więc się denerwować, o wiele lepiej działać konkretnie i nawet jeśli zniszczenie przewożonego pianina się zdarzy, podejść do tego rzeczowo i rozsądnie.

Dodaj komentarz