Przepisy prawaTransport

Zabezpieczenie ładunku. Dlaczego to ważne?

Zabezpieczenie ładunku nie ma nic wspólnego z mocowaniem go dlatego, ponieważ nie chcemy go zgubić. Mocowanie spełnia o wiele ważniejszą rolę. Warto mieć tego świadomość i przywiązywać dużą wagę do tego, by zrobić to poprawnie.

Zabezpieczenie ładunku to temat który znają wszyscy kierowcy samochodów ciężarowych. Niestety często bardzo teoretycznie. Kierowcy nierzadko nie przywiązują do tego wielkiej uwagi, co z reguły nie kończy się bardzo źle, ale nierzadko jest przyczyną sporych kłopotów. Ładunek jest bowiem czymś, co z pozoru nie jest związane z samochodem i może ulegać przemieszczeniom, do czego nie można w żaden sposób dopuścić.

Dlaczego zabezpieczenie ładunku jest tak ważne?

Zabezpieczenie ładunku jest bardzo istotne, nie tylko z uwagi na to, że przesuwając się, może się zniszczyć, choć i z tego powodu warto zadbać o to, by ładunek był poprawnie zabezpieczony i zamocowany. Istotne jednak jest to i z innego powodu – nie zabezpieczony ładunek to niekontrolowane przesunięcia – jak to niebezpieczne wie ten, kto przez takie sytuacje tracił sterowność nad samochodem. Szczególnie w ciężarówkach ładunek to nierzadko wiele ton różnego rodzaju przedmiotów, przesunięcie go, zmienia rozkład mas na całym samochodzie, jeśli to się dzieje w ruchu, może być powodem wypadków. Przesunięcie ładunku może nie tylko spowodować utratę sterowności pojazdu, ale być też przyczyną wypadków. Zdarzało się, że ładunek wypadał nawet z samochodu, doprowadzając do bardzo niebezpiecznych drogowych sytuacji.

Jak zabezpieczać ładunek.

Zabezpieczanie ładunku zaczyna się w chwil jego układania. Już tutaj można zrobić bardzo wiele, na przykład odpowiednio go układając. Rzeczy bardzo ciężkie zawsze należy układać na dole samochodu, rzeczy lżejsze wyżej. Warto wszystko układać tak, by nie dopuszczać do powstawania w samochodzie pustych miejsc – rozsądniej jest układać wszystko ciasno, najlepiej tak, by rzeczy stykając się ze sobą, nawzajem się opierały. Oczywiście to nie zapewnia bezpieczeństwa przewożenia takiego ładunku – warto go dodatkowo spinać, mocować do burt samochodu dostawczego, blokować tak, by nie dopuścić do jego przesunięcia.

Zabezpieczenie ładunku

Na sprawę ładunku warto spojrzeć po prostu po ludzku. Obejrzeć zapakowany samochód i spróbować przewidzieć, co się może stać i w jakiej sytuacji. Pokonywanie zakrętów, wstrząsy, siły odśrodkowe – to wszystko może spowodować nieprzewidziane ruchy ładunku.

Oczywiście należy powiedzieć wprost – nie wszystko da się zrobić, nie wszystko da się zamocować tak, by spokojnie podróżować. Warto wiedzieć, że występują takie sytuacje i w razie konieczności po prostu należy jechać tak, by nie dopuścić do przesuwania ładunku. Ostrożna jazda, delikatne hamowanie, spokojnie pokonywanie zakrętów, to coś, co powinno być w takich sytuacjach naturalne i logiczne.

Podsumowując.

Ładunek do przewiezienia, to rzecz normalna w przypadku samochodów dostawczych czy też ciężarowych. Każdy, kto przewozi takie rzeczy, powinien wiedzieć, że ładunek może spowodować nieprzewidziane zdarzenia – przesuniecie ładunku to coś, co nie powinno się zdarzyć, dlatego należy dobrze go układać i solidnie mocować. Tak przygotowany samochód dostawczy czy też ciężarowy jest pojazdem, którym można jechać bezpiecznie.

Dodaj komentarz